POSJETA NAŠIH UČENIKA MEMORIJALNOM CENTRU POTOČARI

Učenici drugih razreda naše škole su 19. 9. 2022. posjetili Memorijalni centar Potočari. Posjeta je organizovana u okviru projekta „Njegovanje kulture sjećanja“ u organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS.

Sedam odjeljanja drugih razreda su u pratnji svojih razrednica i profesorice historije Merime Hasić krenuli u ranim jutarnjim satima. Prije samog putovanja ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović je poručila učenicima da će se sa ovog puta vratiti osnaženi saznanjem da se genocid više nikada nikome ne smije desiti. Sa učenicima su putovali i koordinatori, preživjele žrtve srebreničkog genocida. Hajrudun Mešić, prof historije i geografije, koji je preživio genocid, učenicima je tokom putovanja pričao o svom iskustvu i svemu što se dešavalo tokom jula u Srebrenici 1995. god. U Memorijalnom centru Potočari učenike su dočekali kustosi Centra. U njihovoj pretnji učenici su posjetili mezarje, pogledali dokumentarni film, obišli kompleks Memorijalnog centra, prisustvovali historijskom času.

Ovakvim projektima i posjetama učenici će osjetititi šta je to kultura sjećanja i na koji način možemo svi doprinijeti tome. Doprinos učenika kulturi sjećanja je doprinos mirnijoj, sigurnijoj i ljepšoj budućnosti svih nas.

Više fotografija možete pogledati u galeriji.