Javna ustanova GIMNAZIJA OBALA Sarajevo 

                   Titula najdemokratičnije škole u Bosni i Hercegovini u kategoriji srednjih škola za 2015/2016. godinu!                               

Posjeta Historijskom arhivu u oktobru

Učenici naše škole III2 – Društevno izborno područje, u pratnji profesorice historije Melihe Bosankić, su u četvrtak 20.10.2022. bili u posjeti Historijskom arhivu. Uz obostrano oduševljenje ovom posjetom, osoblje Historijskog arhiva nam je pripremilo predivan čas u kojem smo upoznali najstariji čuvani dokument, razne karte i dokumente od 16.stoljeća do novijeg vremena. Pored brojnih informacija koje smo dobili o samoj Ustanovi i njihovim uposlenicima imali smo priliku slušati isto tako veliki broj odgovora na pitanja koje su naši učenici postavili tokom razgovora. Upoznati smo i sa načinom digitalizacije starih dokumenata, procesom kataloga i čuvanja arhivske građe. Na kraju smo poklonom knjiga obogatili i našu školsku biblioteku. Veliko hvala JU Historijskom arhivu na predivnoj posjeti i odvojenom vremenu. Više fotografija nastalih tokom posjete možete pogledati ovdje.

 

Znanje se množi dijeljenjem!

Tko želi nešto naučiti, naći će način; 
tko ne želi, naći će izliku. (Pablo Picasso)

Učenje bez razmišljanja je prazno, 
razmišljanje bez učenja je opasno. (Lao Tse)

Korijeni učenja su gorki, 
ali plodovi su slatki. (Aristotel)
Kad poučavamo druge, 
učimo i sami. (Seneka)