Socijalni dan

Socijalni dan je projekat koji realizuje Asocijacija srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini i odvija se u preko 30 lokalnih zajednica. Socijalni dan je dan u godini kada srednjoškolci mijenjaju školske klupe za radna mjesta, dobijaju iskustvo i osjećaj za radnom atmosferom. Učestvovanjem u projektu učenici mogu zaključiti kojom se profesijom žele baviti poslije završenih studija. Svaka partnerska kompanija koja pristane na učešće u projektu je dužna isplatiti po 20 KM za svakog srednjoškolca koji je radio tu. Sav sakupljeni novac ide u Fond Socijalnog dana i taj fond finansira buduće projekte i ideje srednjoškolaca. Projekat se u svijetu realizuje od 1993., a u ASuBiH-u od 2016., svakog 21. oktobra. Ove godine u Sarajevu bilo je 3 puta više aktiviranih srednjoškolaca nego prošle godine.  Neki od ovogodišnjih najvećih partnera su: Ambasada SAD u BiH, Britanska ambasada, Unicredit banka, N1, BHRT i dr. Projekat je podržao drugi srednjoškolski projekat "GOSCast" gdje su posmatrali rad srednjoškolaca i dokumentovali to fotografijama i videozapisima. Drago nam je što su mnogi mogli dobiti osjećaj kako je, zapravo, raditi ili organizovati nešto. Iz naše Gimnazije Obala ove godine 55 učenika je bilo uključeno u projekat Socijalni dan. Na fotografijama možete pogledati kako su proveli svoj “radni rad”.