Nematerijalna kulturna baština Bosne i Hercegovine

Na času Odjeljenske zajednice u odjeljenju II5 u utorak 08. 11. 2022. održano je predavanje za učenike u sklopu Edukacije za mlade u srednjim školama Kantona Sarajevo. Projekat je podržalo Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo. Tema predavanja je „Očuvanje nematerijalne kulturne baštine Bosne i Hercegovine“. Vrlo zanimljivo predavanje održala je Lejla Islamagić i Remzija Islamagić.

Istaknuto je da je kulturno-historijsko naslijeđe od neprocjenjivog značaja za bilo koju državu, a očuvanje naslijeđa i njegova pozitivna promocija zemlje je nešto čemu se trebamo posvetiti. Učenici su imali priliku da vide na koji način je gospođa Islamagić spojila tradicionalno i moderno. Pokrenula je brend „Heklica – bosansko heklano milje“. Naglašeno je da je cilj ovakvih predavanja za učenike podsjetiti ih na značaj očuvanja kulturno-historijskog naslijeđa. Više fotografija možete pogledati u galeriji.