DAN DRŽAVNOSTI BiH

U petak 25. novembra  obilježavamo Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Ovaj Dan je od velikog značaja za našu domovinu, a obilježava se već 79 godina. Na ovaj dan 1943. godine, održano je Prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine) u Mrkonjić Gradu.

Na spomenutom zasjedanju donesena je odluka o obnovi državnosti Bosne i Hercegovine, potvrđene su njene historijske granice, koje su datirale još iz vremena sednjovjekovne Bosne. Pored toga doneseni su i dokumenti kao što su Rezolucija i Proglas narodima naše zemlje. Ključne riječi Rezolucije su da se Bosna i Hercegovina treba zasnivati na ravnopravnosti i jednakosti svih njenih naroda i građana.

Najvažnija činjenica i zaključak zasjedanja ZAVNOBIH-a je upravo  da je Bosna i Hercegovina definisana kao jedinstvena i nedjeljiva država u kojoj će svi narodi imati ista prava. Ovu odluku je na zasjedanju ZAVNOBIH-a potvrdilo i izglasalo 247 vijećnika, svih bosanskohercegovačkih naroda.

Bosna i Hercegovina danas je pred mnogim izazovima, ali državnost joj upravo garantira suverenost, međunarodno priznanje i njen put u Evropsku uniju. Povodom Dana državnosti učenice i učenici Muzičke sekcije priredili su i snimili spot za pjesmu „ Čaršija“, koji će u petak biti premijerno prikazan na YOUTUBE kanalu škole.

Danas je održan historijski čas koji ima za cilj skrenuti pažnju učenicima o značaju ovog datuma. Čas su pripremile profesorice historije Snježana Melunović i Meliha Bosankić.

Želim svim Bosancima i Hercegovcima sretan Dan državnosti!

Direktor škole , prof. Benjamin Hedžić